Pielęgnacja stóp


Stopy to niezwykle ważny, aczkolwiek często zaniedbywany narząd. To dzięki nim utrzymujemy równowagę i możemy się przemieszczać. To na nich spoczywa cała masa naszego ciała, to one pokonują wiele kilometrów. Odpowiednio zadbane stopy nie tylko pięknie wyglądają i zapewniają lepsze samopoczucie, ale pomagają też zapobiegać powstawaniu wielu groźnych chorób. Stopy są narażone na różnego rodzaju dolegliwości oraz urazy. Od stosunkowo mało groźnych, jak wysuszona skóra czy przetarcia, po zaawansowane grzybice, rozpadliny pięt czy wrastające paznokcie. Z problemami tymi, a także z modzelami, nagniotkami, nadmierną potliwością  czy „zimnymi stopami” najlepiej zgłosić się do specjalistycznego gabinetu. Posiadający zaawansowaną wiedzę, doświadczenie oraz sprzęt medyczny podolog wykona skuteczne zabiegi pielęgnacyjne, a także fachowo doradzi jak na co dzień dbać o stopy w domu i jakich produktów warto używać. Poniżej znajduje się garść porad dotyczących pielęgnacji stóp.

Przede wszystkim o stopy powinno się dbać nie tylko latem, gdy spędzamy urlop na plaży lub chodzimy w sandałach, ale przez cały rok. Systematyczność to klucz do posiadania pięknych stóp. Niezwykle ważnym elementem troski o stopy jest używanie odpowiedniego, wygodnego obuwia. Kończyny muszą oddychać, dlatego warto dobierać buty i skarpety wykonane z naturalnych materiałów. Istotną kwestią jest ochrona stóp w miejscach publicznych, takich jak łaźnie, szatnie czy baseny, gdzie niestety istnieje wyższe ryzyko roznoszenia się zarodników dermatofitów powodujących grzybicę. Stopy to organ posiadający najwięcej gruczołów potowych, a wiele osób boryka się z nadmierną potliwością stóp. Pomocne jest przy tym moczenie nóg w letniej wodzie z mydłem lub dodatkiem specjalnych soli lub olejków. Warto stosować też specjalne żele chłodzące i spraye odświeżające do stóp. Aby zregenerować przesuszoną i zniszczoną skórę należy wykonywać nawilżanie, natłuszczanie i zmiękczanie naskórka. Pomocne są przy tym dobrej jakości maści, zwłaszcza zawierające wyciągi z ziół. Przy problemie pękającej skóry powszechnie stosuje się też maść z witaminą A. Stwardniałą, obumarłą skórę usuwa się mechanicznie po uprzednim namoczeniu. Służą do tego na przykład specjalne tarki. Na bóle stóp zbawienne działanie mają masaże, najlepiej połączone ze stosowaniem olejków eterycznych. Masaż zapewnia relaks i poprawia przepływ krwi.

Stopy podlegają tej samej zasadzie co reszta ciała – lepiej zapobiegać niż leczyć. W przypadku groźnych dolegliwości wizyta w gabinecie podologicznym jest jedynym skutecznym rozwiązaniem. Z profesjonalnych zabiegów pielęgnacyjnych warto jednak skorzystać także jeśli nie borykamy się z poważnymi infekcjami czy deformacjami, aby stopy pozostawały zgrabne i zdrowe non stop.