Odciski


Miejsce nadmiernie zrogowaciałego naskórka, wyraźnie ograniczone, z mniej lub bardziej twardym trzpieniem, który wrasta w głąb tkanek miękkich i może powodować ból.

Odciski należą do najczęściej pojawiających się dolegliwości stóp. Przyczyn tego nieestetycznego, a niekiedy także bolesnego problemu, należy upatrywać w zjawisku tarcia lub długotrwałego nacisku punktowego na skórę stóp. Najczęściej jest to spowodowane noszeniem niewygodnego obuwia, w tym butów na wysokim obcasie. Nierzadko powodem powstawania odcisków jest sport i wysiłek fizyczny, niekiedy zaś nieprawidłowa budowa kości stóp i zdeformowane palce, płaskostopie czy nawet stany zapalne stawów. Na większe ryzyko powstawania odcisków narażane są też osoby zmagające się z nadwagą.

            Odciski najczęściej tworzą się na podeszwach stóp i pod palcami. W wyniku tarcia skóry o materiał buta lub tarcia palców o palce tkanka broni się zwiększając swoją grubość. Dochodzi do procesu miejscowego narastania, a potem zrogowacenia naskórka, który następnie obumierając prowadzi do pojawienia się odcisków. Odciski mogą zajmować znaczną część podeszwy stopy, choć na ogół nie posiadają wyraźnych granic. Przybierają różne kształty, a w ich centralnej części często pojawia się twardy rdzeń boleśnie wrastający w miękką tkankę. Mają też odmienne odcienie żółci albo purpury lub czerwieni. Większe i poważniejsze odciski nieraz myli się z modzelami albo brodawkami, z kolei małe odciski na palcach określa się mianem nagniotków. Grube odciski niekiedy pękają, co potęguje ból oraz może doprowadzić do powikłań. Takie bolesne przypadki powinny być leczone w specjalistycznym gabinecie, a czasem wymagają nawet chirurgicznej interwencji.

            Z całą pewnością także w przypadku odcisków stóp sprawdza się stara medyczna prawda, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Szczególne znaczenie ma tu noszenie odpowiednio dobranego obuwia, a także wygodnych skarpet. Buty nie mogą być ani zbyt duże, ani zbyt małe. Jeśli odciski już powstaną oraz pozostają stosunkowo niewielkie, to nierzadko można usunąć je przy pomocy specjalnych maści, żeli oraz plastrów dostępnych w aptekach. Chcąc mieć jednak pewność prawidłowego i skutecznego leczenia, a zwłaszcza borykając się ze szczególnie bolesnym zgrubieniem naskórka warto skorzystać z usług gabinetu podologicznego. Doświadczony podolog jest w stanie postawić dobrą diagnozę, szczególnie jeśli poza niewygodnym obuwiem w grę wchodzi na przykład wadliwa budowa stóp albo ich niedostateczne ukrwienie. Fachowiec dysponuje też wiedzą, akcesoriami i najlepszymi preparatami. Dbając o własne zdrowie i codzienny komfort lepiej postawić zatem na eksperta niż eksperymentować z alternatywnymi i nie do końca potwierdzonymi domowymi metodami typu skórki z cytryny czy okłady z herbaty. Przede wszystkim specjalistyczne leczenie daje nie tylko szybszy i skuteczniejszy efekt, ale minimalizuje też ryzyko nawrotów oraz nieprzyjemnych powikłań. Warto pamiętać, że zdrowe stopy to znacznie więcej niż chęć pokazania się latem w klapkach lub sandałach.