Rekonstrukcja paznokci


Zabiegi podologiczne polegające na rekonstrukcji paznokcia, to wąska i stosunkowo nowa dziedziny medycyny estetycznej. Paznokcie mogą ulec zniekształceniu lub odklejeniu od łożyska na skutek schorzeń, takich jak grzybica i łuszczyca, a także z powodu urazów mechanicznych. Następstwem, czasem długotrwałym, a nierzadko nieodwracalnym, jest nieestetyczny ubytek płytki paznokciowej.

Paznokcie zniszczone mechanicznie (ciężkim uderzeniem, upadkiem masywnego przedmiotu na stopę, źle wykonanym pedicure itp.) lub łamliwe i nierówne można poddać rekonstrukcji praktycznie od razu po ustąpieniu obrzęku. W przypadku stwierdzenia zakażeń grzybiczych konieczne jest uprzednie wyleczenie i oczyszczenie paznokcia.

Rekonstrukcja to nic innego jak zastosowanie sztucznego paznokcia, do złudzenia przypominającego paznokieć naturalny. To specjalna płytka wykonana z masy żelowej utwardzanej promieniami UV. Płytkę modeluje się tak, aby idealnie pasowała do stopy pacjenta. Jej funkcją jest nie tylko estetyka, ale zapobieganie przedostawaniu się drobnoustrojów pod paznokieć i wokół niego. Podolog specjalnymi frezami szlifuje uszkodzone części paznokci i dobiera odpowiednią ilość warstw płytki żelowej. Zabieg odbywa się w sterylnych warunkach. Sztuczne paznokcie produkuje się z materiałów z dodatkiem środków grzybobójczych (np. clotrimazolu), co ma być uzupełnieniem kuracji oraz środkiem zapobiegawczym. Czas noszenia „protezy” jest uzależniony od rodzaju i stopnia zniszczenia naturalnego paznokcia. Może bowiem okazać się, że uraz paznokcia jest odwracalny. Wówczas pod warstwą sztucznej płytki będzie stopniowo odrastał zdrowy paznokieć.

Dzięki zabiegowi rekonstrukcji paznokcia pacjent zyskuje nie tylko zabezpieczenie przed działanie grzybów i bakterii oraz przed bolesnymi obrzękami, ale także komfort związany z możliwością chodzenia w obuwiu nie zasłaniającym palców.