Odciski


OdciskiKiedy chodzimy dużo w niewygodnym obuwiu mogą się pojawić bardziej zrogowaciałe punkty na skórze nóg. To właśnie odciski. Charakterystyczne jest, że są to małe, wyraźnie ograniczone obszary na skórze. Dobrze je widać, bo mają nieco inny kolor niż zdrowa skóra. Zdecydowanie dobrze je natomiast czuć. Poczucie jest takie jakby w nodze tkwiło ciało obce.

Co robić, żeby odciski się nie pojawiły

Istnieje kilka zasad dzięki którym możemy uniknąć pojawiania się odcisków. Przede wszystkim powinniśmy dbać o stopy – myć, ścierać zrogowaciały naskórek, myć i nawilżać. Poza tym nie powinno się nosić niewygodnych butów. Wszelkie buty zbyt sztywne, za ciepłe na daną porę roku, nie oddychające są niewskazane. Osoby mające skłonność do tego typu przypadłości radzimy zwracać uwagę na jakość materiału. Jeżeli skarpetki to z naturalnego włókna – latem bawełniane lub bambusowe, zimą wełniane. Buty powinny być ze skóry naturalnej lub ekologicznej, z płótna lub innego przewiewnego i elastycznego materiału. Najważniejsza jest podeszwa. To na dole stopy zwykle pojawiają się odciski, dlatego ta część buta musi być najwygodniejsza.

A jeżeli się już pojawią?

W zależności od zaawansowania odcisku można go usunąć lub zaleczyć. Ważne jest przy tym ocenienie w jakim stadium jest odcisk. Tak czy inaczej warto więc pójść do podologa. Dbanie o stopy również po pojawieniu się odcisków nie jest złym pomysłem, jednak może nie być wystarczające. Trzeba też uważać z samodzielnym usuwaniem, bo może się wdać zakażenie. W gabinecie podologicznym odciski są usuwane bezboleśnie, przy pomocy nieinwazyjnych metod.